Opublikowany w: Aktualności

Ekologiczne wskazówki dla użytkowników akumulatorów

Ekologiczne wskazówki dla użytkowników akumulatorów

Lider sprzedaży akumulatorów Specpart prezentuje ekologiczne porady dotyczące akumulatorów, o których powinni pamiętać wszyscy kierowcy. Oto najważniejsze informacje na temat ekologicznego i bezpiecznego korzystania z akumulatorów.

 

„Jeszcze się przyda…” – akumulator na półce

 

Wśród nas są kierowcy, którzy stare akumulatory przechowują latami na garażowych półkach. Nawet, jeśli w chwili odkładania na półkę akumulator był już niedomagający. Wielu z nas trzyma go na zapas, bo: „może się jeszcze przyda”, „wystarczy podładować”. Niestety im dłużej akumulator pozostaje w spoczynku, tym mniejsze szanse na jego reanimację w przyszłości – szczególnie, jeśli ma już swoje lata i sporo wcześniej przeszedł. Żywot akumulatora często skraca także nieodpowiednie miejsce przechowywania – nieodporne na wahania temperatur lub takie, w którym może pojawiać się wilgoć.

 

„Przecież jest w garażu…” – akumulator łatwo dostępny

Miejsce przechowywania akumulatora jest ważne także ze względu na dostęp – a ten w przypadku akumulatora powinien być maksymalnie ograniczony. Nawet jeśli dzieci i zwierzęta na co dzień nie przebywają w garażu, to może się zdarzyć, że kiedyś na chwilę spuścimy je z oka, gdy tam będą. Dlatego akumulator, który jest najczęściej produktem wypełnionym elektrolitem (kwas), powinien znaleźć się wśród tych przedmiotów, do których dostęp mają tylko dorośli. Nawet w domu, pod czujnym okiem rodziców, zdarzają się niebezpieczne wypadki z użyciem środków chemicznych. Dlatego pamiętajmy o odizolowaniu i zamknięciu w bezpiecznym miejscu nieużywanego akumulatora, np. motocyklowego poza sezonem.

 

„Wystarczy dolać i podładować…” – akumulator bezobsługowy

Niestety wielu kierowców postępuje źle z akumulatorami wyłącznie z braku wiedzy – próbujemy rozbierać akumulatory bezobsługowe lub przeładowujemy te, które owszem wymagają ładowania, ale prawidłowego. Nowoczesne, wyprodukowane zgodnie z najnowszymi technologiami akumulatory są bezpieczne, jeśli prawidłowo się z nimi obchodzimy w trakcie eksploatacji i po jej zakończeniu, czyli zgodnie z zaleceniami producenta. Dlatego zanim na siłę będziemy szukać sposobu na uzupełnienie poziomu elektrolitu, najpierw upewnijmy się, czy w ogóle możemy to robić. Także doładowywanie akumulatora „na oko” nie jest wskazane – ważne są parametry samego akumulatora, natężenie prądu ładowania, czas ładowania. Zawsze lepiej sięgnąć po opinię producenta, mechanika lub dobry, nowoczesny prostownik. Warto także pamiętać, że ładowanie akumulatora przez kable rozruchowe, czyli od silnika innego pojazdu, jest dopuszczalne wyłącznie w sytuacjach awaryjnych! Nieprawidłowe obchodzenie się z akumulatorem to ryzyko poparzenia kwasem, a nawet wybuchu.

 

„Nie wiem, jak to się stało…” – akumulator i iskrzenie

 

Nowoczesne akumulatory często posiadają zabezpieczenia przed iskrzeniem. Pomimo tego zawsze musimy pamiętać, że ryzyko wybuchu istnieje. Podczas ładowania akumulatora mogą wydzielać się łatwopalne gazy, dlatego czynność ta powinna być przeprowadzana w pomieszczeniu z dobrą wentylacją i zawsze z dala od potencjalnych źródeł ognia. Pochylanie się z papierosem nad otwartą maską pojazdu jest zabronione! Równie niebezpieczne może być znaczne przeładowanie akumulatora podczas ładowania, złe podłączenie przewodów lub zwarcie występujące na starych przewodach do ładowania.

 

„Jechałem powoli…” – akumulator w trasie

 

Akumulator, choć zazwyczaj jest konstrukcją szczelnie zamkniętą, nadal wymaga zachowania specjalnych środków ostrożności, szczególnie podczas transportu. Przewóz akumulatorów bez odpowiedniego zabezpieczenia może skutkować ich uszkodzeniem, a w efekcie nawet wyciekiem elektrolitu. Dlatego nowy akumulator po zakupie najlepiej od razu zamontować – często pomoże nam w tym sprzedawca, jeśli jest taka możliwość. A co zrobić ze starym akumulatorem?

 

„Po prostu wyrzuciłem…” – akumulator jako niebezpieczny odpad

 

Nawet pospolita bateria, którą wyrzucimy do śmieci komunalnych, porzucimy na łonie natury lub zaczniemy dziurawić, może być niebezpieczna. Dlatego stary, zużyty akumulator najlepiej nieodpłatnie zostawić w sklepie, gdzie kupiliśmy nowy lub w innym punkcie zajmującym się sprzedażą akumulatorów. Dzięki temu możemy pozbyć się zużytego akumulatora bez szkody dla środowiska naturalnego oraz bez konieczności uiszczania kaucji w wysokości 30 zł (za sztukę), którą powinien pobrać sprzedawca, jeśli kupujący nie oddał starego akumulatora (kaucja jest zwrotna, jeśli przywieziemy zużyty akumulator).

 

Pamiętajmy!

 

Stosowane przez producentów samochodów i akumulatorów technologie są coraz bardziej zaawansowane i bezpieczne. Dlatego o stopniu ryzyka decyduje często nasze postępowanie, a niebezpieczeństwo związane z akumulatorami stwarzają często ich użytkownicy, którzy nie zawsze wiedzą, jak odpowiedzialnie i proekologicznie posługiwać się akumulatorem. Stosowanie się do powyższych wskazówek na pewno przyczyni się ochrony środowiska i naszego bezpieczeństwa.

Masz pytania?
Chcesz zamówić przez telefon?
Punkty Obsługi
Znajdź najbliższy punkt