Akumulatory Konin - Alternator – wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Jaka jest jego budowa? Co może mu zaszkodzić? Jak mogę go naprawić?
Opublikowany w: Aktualności

Jak zadbać o alternator? Akumulatory Konin

Akumulatory Konin – Alternator – wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Jaka jest jego budowa? Co może mu zaszkodzić? Jak mogę go naprawić?

Akumulatory Konin. Elektryczność w naszym pojeździe jest równie bardzo ważna jak zalewane do niego paliwo. Bez poprawnie działającego alternatora samochód nie może nawet włączyć świateł, nie mówiąc już o uruchomieniu i jeździe. Akumulator w pojeździe jest magazynem energii, ale bez odpowiedniego oraz sprawnie działającego alternatora może szybko stać się bezużyteczny. To właśnie alternator jest odpowiedzialny za prawidłowe ładowanie w naszym pojeździe.

Nie wszystkie samochody wyposażone są w alternatory. W latach 90 XX wieku po naszych drogach poruszały się stare i proste w konstrukcji samochody posiadające prądnice prądu stałego. Zasada działania jest podobna do alternatorów, ale są znacznie mniej wydajne, znacznie większe i znacznie mniej niezawodne. Z tego powodu samochody są wyposażone w alternatory.

Budowa i zasada działania alternatora. Akumulatory Konin

Podstawowym elementem każdego alternatora samochodowego jest nieruchomy stojan, jest wykonany z izolowanej ramki otoczony trzema uzwojeniami, który co 120 stopni ma rozłożone uzwojenia na obwodzie stojana.

Kolejnym elementem budowy alternatora jest elektromagnes zwany wirnikiem, którego zasilają pierścienie ślizgowe i szczotki. Pracę całego zespołu zapewnia pasek alternatora, który napędzany jest wałem korbowym silnika.

Praca alternatora polega na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Wirnik pracuje wewnątrz zwory pierścieniowej. Gdy zostanie doprowadzone napięcie wówczas możliwe jest zastosowanie dwóch szczotek węglowych połączonych pierścieniami ślizgowymi połączonymi w poprzek uzwojeń wirnika. Sprawia to że przepływający prąd wytwarza wokół wirnika pole elektromagnetyczne, które obraca się wraz z nim. To pole magnetyczne działa na uzwojenia twornika, w których indukowana jest siła elektromotoryczna.

Podczas zwiększania prędkości obrotowej silnika wzrasta napięcie wytwarzane przez pracujący alternator, aby alternator działał poprawnie i nie uległ uszkodzeniu, konieczne jest zastosowanie regulatora napięcia. Często potrafi zostać uszkodzone sprzęgło lub koło pasowe alternatora (część koła pasowego alternatora), łożyska alternatora lub inne niezbędne części ze względu na ciągłą prace.

Jak konserwować alternator? Akumulatory Konin

Alternator jest urządzeniem które nie wymaga szczególnej troski i uwagi, ale niektóre czynniki atmosferyczne mogą być dla niego bardzo szkodliwe. Najniebezpieczniejszą substancją, która może uszkodzić alternator, w tym przypadku jest woda. Podczas nieostrożnego czyszczenia silnika, bądź przy intensywnym deszczu jeśli woda dostanie się do środka mechanizmu, będzie konieczna wymiana bądź regeneracja alternatora.

Powinniśmy zadbać również o regularną wymiana części eksploatacyjnych w sprzęcie. W pierwszej kolejności przy brakującym ładowaniu pojazdu, powinniśmy wymienić szczotki w alternatorze. Szczotki alternatora są elementem intensywnie używanym, a ich materiał podlega ciągłemu zużyciu.

Jak sprawdzić alternator?

Podczas corocznego przeglądu pojazdu, watro również dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić prawidłowe działanie alternatora. Do tego będzie potrzebny nam woltomierz. W tym celu należy podłączyć woltomierz do akumulatora i sprawdzić napięcie. W kolejnej czynności powinniśmy

uruchomić samochód i pozwolić mu pracować przez dwie minuty. Następnie po raz kolejny sprawdzić napięcie akumulatora przy pracującym silniku. Prawidłowe napięcie powinno wynosić około 13,8 V. Należy również sprawdzić, czy alternator pracuje pod pełnym obciążeniem w tym celu powinniśmy włączyć dmuchawę, klimatyzator, radio, światła i wszelkie urządzenia, których używasz podczas jazdy i potwierdzić sprawność działania na woltomierzu. Jeżeli wartości spadają lekko bądź w ogóle, alternator działa prawidłowo.

Czy alternator można naprawić? Akumulatory Konin

Czasami może okazać się że alternator w w Twoim samochodzie zaczyna szwankować i nie jest w stanie odpowiednio naładować akumulatora. Nie zawsze może oznaczać to konieczność wymiany alternatora. Na początku powinniśmy sprawdzić napięcie na alternatorze, które nie powinno zbyt mocno odbiegać od tego na akumulatorze. W przypadku uszkodzonego alternatora wartość napięcia pomiędzy akumulatorem będzie duża. Również w przypadku tzw. kradzieży prądu również zauważymy dużą różnice wartości. W przypadku uszkodzonego alternatora powinniśmy naprawę zacząć od sprawdzenia paska alternatora, który powinien być odpowiednio dokręcony i posiadać odpowiedni naciąg. W przypadku niepokojących odgłosów wydobywających się z alternatora podejrzewać możemy uszkodzenie szczotek lub diod LED.

Regeneracja alternatora zaczyna się od demontażu mechanizmu.

Oczywiście istnieje możliwość regeneracji naszego alternatora, polega ona na :

 • odłączeniu klem od akumulatora
 • wymontowaniu akumulatora z pojazdu.

Zdarzają się auta, gdzie dostęp do alternatora jest bardzo utrudniony i wymaga demontażu bardzo dużo elementów silnika i zajmuje dość dużo czasu. Po demontażu alternatora powinniśmy zająć się wymianą wszystkich możliwych części np. szczotek. Jeżeli jednak stwierdzimy, że nie jesteśmy w stanie naprawić alternatora sami powinniśmy oddać go do wyspecjalizowanego punktu zajmujący się regeneracją alternatorów.

Oferujemy akumulatory:

 • do samochodów osobowych
  • klasyczne
  • AGM Start – Stop
  • EFB Start – Stop
 • ciężarowe i autobusowe
 • rolnicze
 • do łodzi, kamperów i przyczep
 • trakcyjne, głębokiego rozładowania
 • motocyklowe
  • klasyczne
  • AGM
 • do UPS
 • przemysłowe
 • do alarmów
 • do zabawek, samochodzików
 • Ado kosiarek

W naszej sprzedaży oprócz akumulatorów mamy inne produkty motoryzacyjne:

akumulatory, oleje, prostowniki,

Oferujemy usługi takie jak wymiana akumulatora i pomiar parametrów elektrycznych samochodu.

Sprawdź nasze punkty sprzedaży

Mamy największy wybór akumulatorów:

varta  exide zap jenox  Centra, Bosch, Forse, Grom, Tab, X-PRO, Specbat, Moto Powerbanner enerblock fiamm yuasa

Odwiedź nas na Facebooku!

Więcej info: https://pl.wikipedia.org/wiki/Konin

Masz pytania?
Chcesz zamówić przez telefon?
Punkty Obsługi
Znajdź najbliższy punkt