Opublikowany w: Aktualności

Zasada działania akumulatora Specpart

Zasada działania akumulatora Specpart

Akumulatory Polska Sieć Motoryzacyjna „Specpart” Sp. z o. o. prowadzi sprzedaż oraz wyminę akumulatorów wysokiej jakości akumulatorów. Zapewniamy darmową dostawę wymianę akumulatora na miejscu. Nasi wykwalifikowani pracownicy dokonują darmowych wymian akumulatora. Jak przygotować akumulator rolniczy do sezonu żniw. Co więcej oferujemy akumulatory typu przemysłowego m.in. do: wózków inwalidzkich i widłowych, łodzi, kosiarek, a nawet zabawek dla dzieci. Ponadto wśród asortymentu klienci mogą znaleźć prostowniki, kable rozruchowe.

Sprzedaż akumulatorów – Nasza misja

Akumulatory „Specpart” to dynamicznie rozwijana sieć ogólnopolskiej sprzedaży. Jest to także idea stworzenia miejsc przyjaznych Klientowi. Każdy znajdzie produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb a także pomocną dłoń profesjonalnie wyszkolonego personelu. Co więcej za naprawdę rozsądną cenę.

Akumulatory Specpart oferujemy tanie akumulatory, które można kupić za pośrednictwem naszej strony, a także w jednym z naszych sklepów stacjonarnych, gdzie czeka na Ciebie wykwalifikowana kadra pracownicza. Posiadamy w naszych punktach Specpart najtańsze akumulatory.

Akumulator, zwany również baterią akumulatorową, jest urządzeniem elektrochemicznym, które magazynuje energię chemiczną i przekształca ją w energię elektryczną. Zasada działania akumulatora opiera się na odwracalnych reakcjach chemicznych zachodzących między jego elektrodami i elektrolitem. Oto podstawowe elementy akumulatora oraz zasada jego działania:

Podstawowe elementy akumulatora

 1. Anoda (elektroda ujemna):W tradycyjnych akumulatorach kwasowo-ołowiowych jest to zazwyczaj płyta z ołowiu.
 2. Katoda (elektroda dodatnia):W akumulatorach kwasowo-ołowiowych jest to płyta z dwutlenku ołowiu.
 3. Elektrolit:W akumulatorach kwasowo-ołowiowych jest to roztwór kwasu siarkowego.
 4. Separator:Materiał oddzielający anodę od katody, który pozwala na przepływ jonów, ale zapobiega zwarciu elektrycznemu.

Zasada działania akumulatora kwasowo-ołowiowego

Proces ładowania:

 1. Prąd zewnętrzny: Prąd elektryczny jest dostarczany z zewnętrznego źródła np. alternatora samochodowego lub prostownika, do akumulatora.
 2. Odzyskiwanie składników: Kwas siarkowy reaguje z elektrodami, przekształcając siarczan ołowiu z powrotem w ołów na anodzie i dwutlenek ołowiu na katodzie, a także regenerując elektrolit.

Proces rozładowania:

 1. Obwód zamknięty: Akumulator jest podłączony do obciążenia np. rozrusznika silnika, świateł.
 2. Przepływ elektronów: Elektrony przepływają przez obciążenie z anody do katody, dostarczając prąd elektryczny.
 3. Produkty reakcji: Produktem obu reakcji jest siarczan ołowiu, który osadza się na obu elektrodach, oraz woda, która rozcieńcza elektrolit, zmniejszając jego kwasowość.

Ogólne zasady działania innych typów akumulatorów

Choć akumulatory kwasowo-ołowiowe są jednymi z najstarszych i najczęściej stosowanych, inne typy akumulatorów, takie jak litowo-jonowe, niklowo-metalowo-wodorkowe czy żelowe, działają na podobnych zasadach elektrochemicznych, z kilkoma kluczowymi różnicami w materiałach elektrod i elektrolitów:

 • Litowo-jonowe (Li-ion): Wykorzystują grafit jako anodę i litokobaltan  jako katodę z elektrolitem na bazie soli litu w rozpuszczalniku organicznym. Reakcje chemiczne zachodzące podczas ładowania i rozładowania polegają na przenoszeniu jonów litu między elektrodami.
 • Niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH): Wykorzystują wodorek metalu jako anodę i wodorotlenek niklu jako katodę, z wodnym roztworem wodorotlenku potasu (KOH) jako elektrolitem.
 • Żelowe: Są odmianą akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w których elektrolit jest unieruchomiony w formie żelu.

W każdym przypadku, zasadnicza funkcja akumulatora polega na magazynowaniu i dostarczaniu energii elektrycznej poprzez odwracalne reakcje chemiczne, które zachodzą w jego wnętrzu.

Nasza strona nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek niedokładne zalecenia.

Pamiętaj – zawsze sprawdzaj specyfikację oryginalnego akumulatora.

Sprawdź nasze punkty sprzedaży

Mamy największy wybór akumulatorów:

Varta, Centra, Bosch, Zap, Banner, Jenox, Exide, Forse, Grom, Tab, X-PRO, Specbat, Enerblock, Moto Power, Fiamm, Yuasa

Śledź Nasze Social Media

Masz pytania?
Chcesz zamówić przez telefon?
Punkty Obsługi
Znajdź najbliższy punkt
X